Balkan Turu (5 Ülke) | Vizesiz Detay

Rezervasyon

Balkan Turu (5 Ülke) | Vizesiz

920 € TL -
1

Açıklama

VİZESİZ

Büyük Balkan Turu 3

Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Karadağ, Bosna Hersek

 Ohrid - Manastır-St. Naum - Struga - Kalkandelen - Üsküp - Prizren - Priştine - İşkodra - Budva - Kotor - Trebinje - Mostar - Saraybosna

1.Gün 01 Eylül Pazar

İstanbul kiss Üsküp broken heart Manastır broken heart Resne broken heart  Ohrid

 

İstanbul Yeni Havalimanı dış hatlar gidiş terminalinde "HUZURLU SEYAHAT" bankosunda 05:30’da buluşma Check-in ve pasaport işlemlerini müteakip THY’nin TK1003 seferi ile 07:50’de Üsküp’e hareket ediyoruz. 08:30’da Üsküp’e varışımızın ardından yerel rehberimiz eşliğinde, Makedonya’nın tarih ve kültür cenneti Manastır’a (Bitola) gidiyoruz, turumuzda Şirok Sokağı, Eski Çarşı (Osmanlı Bedesteni), Yeni Cami ve İshak Çelebi Camii göreceğimiz yerler arasında. Serbest zamanın ardından bir sonraki durağımız Resne. Burada Niyazi Bey’in Fransa’daki Château de Chenonceau örnek alarak yaptırdığı evi ziyaret edeceğiz. Ardından Ohrid şehrine hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2.Gün 02 Eylül Pazartesi

Ohrid broken heart St Naum broken heart Struga

 

Kahvaltımızın ardından Osmanlı’nın Balkanlar’daki önemli üslerinden biri olmuş tarihi Ohrid şehrini tanıtan bir tur gerçekleştireceğiz. Turumuz esnasında Kiril Alfabesi’ni geliştirmiş olduklarına inanılan, 9. yüzyıl Bizans keşişleri Aziz Kirillos ve Metodios Anıtı, Ohri Müzesi, Aya Sofya, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro, Samoil Kalesi, Çınar Meydanı ve Ohrid Pazarı göreceğimiz yerlerden bazıları, serbest zamanın ardından Ohrid'e yarım saat uzaklıkta bulunan St. Naum'da bölgenin en önemli isimlerinden olan St. Naum’un 16 y.y. sonunda inşa etmiş olduğu manastırı da gezdikten sonra serbest zaman sonrası Struga şehrine dönüşümüzle beraber Müslüman Arnavutların nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu bu şehirdeki turumuzda, Kara Drim Nehri üzerine kurulu Şairler Köprüsü, Şairler Parkı, bu parkta 1974 yılında ünlü şair Fazıl Hüsnü Dağlarca tarafından dikilen dilek ağacı, Çarşı ve Hasan Baba Tekkesi göreceğimiz yerler. Akşam yemeğini Ohrid gölüne nazır yerel restoranımızda gölde yetişen alabalık menüsü olarak aldıktan sonra konaklama otelimizde

3.Gün 03 Eylül Salı

Ohrid broken heart Kalkandelen broken heart Üsküp 

 

Kahvaltımızın ardından Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmış şirin bir kasaba şehri olan Kalkandelen’e (Tetovo) otobüsümüzle geçiyor ve dönemin buradaki Bektaşî merkezi Harabati Baba Tekkesi’ ni ve Alaca  Cami’ni geziyoruz.  Ardından Üsküp şehrine hareket ediyoruz. Öğle yemeğini yöresel restoranımızda aldıktan sonra, Osmanlı İmparatorluğunun 500 seneden fazla hüküm sürdüğü ve Müslüman nüfusuyla eski zamanları yaşatmayı başarmış Makedonya’nın en gözde şehirlerinden Üsküp’te yapacağımız şehir turumuz esnasında, tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş Taş Sokakları ve Tarihi binaları ile Türk çarşısı, Çarşıdaki kuyumcular sokağı, Üsküp Kalesi, Vardar Nehri,16. yy.'dan kalma Taş Köprü, Türk ve Yahudi mahallesi, Davut Paşa Külliyesi, Mustafa Paşa Camii, Yahya Paşa Camii, Sultan Murat Camii, İsa Bey Camii, Çifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han, Kurşunlu Han, Saat kulesi, Üsküp Meydanı ve meydandaki Büyük İskender’in devasa heykeli, Sar Samuel ve Kiril Metod heykelleri, 17. yy.'dan kalma St.Spas Kilisesi, Rahibe Teresa Anıtı, Rahibe Teresa'nın Evi görülecek yerler arasındadır. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4.Gün 04 Eylül Çarşamba

Üsküp broken heart Priştine broken heart Prizren broken heart İşkodra

 

Kahvaltımızın ardından Kosova’ya geçiyoruz. Priştine’ye varışımızın ardından panoramik Priştine şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Kosova’nın başkenti Priştine’ye bağlı Obiliç bölgesinde belkide tarihmizin en önemli perdelerinden birini aralıyor, bu toprakların ve insanının bize bağlılığının sebebine bir kez daha şahid oluyor, bir torun vazifesini burada ifa ediyor ve Osmanlı tarihinde muharebede şehid düşen ilk ve son padişah, I.SULTAN MURAD Hüdavendigar’ın iç organlarının ve kalbinin defnedildiği Türbesini ziyaret ediyoruz. Bu anlamlı ziyaret sonrasında, Prizren şehrine doğru yola koyuluyoruz. Fatih Sultan Mehmed’in 1455 de ayak bastığı, şehir girişine Namazgah inşa ettirdiği, ordusuyla Cuma namazına durduğu ve adına Pür Zerin dediği şehre giriş yapıyoruz. Bayraklı Camii, Mehmed Paşa Külliyesi ve Medrese, Gazi Mehmed Paşa Hamamı, Halveti Dergahı, Şadırvan Meydanı, Prizren Köprüsü göreceğimiz eserler arasında yer almaktadır. Turumuz sonrasında Arnavutluk’un İşkodra şehrine hareket ediyoruz, akşam yemeği ve konaklama otelimizde.                           

5.Gün 05 Eylül Perşembe

İşkodra broken heart Bar broken heart Budva broken heart Kotor broken heart Trebinje

 

Kahvaltımızın ardından yola çıkıyoruz. Karadağ’ın en önemli üç turizm kenti olan Bar, Budva ve Kotor'u ziyaret ediyoruz. İlk durağımız camileri ve sokakları ile öteki Karadağ şehirlerinden farklı olduğu ilk bakışta belli olan  Bar şehri ve özellikle Stari Bar çevresi Karadağ’da Müslüman nüfusun en yoğun olduğu şehir gezisinden sonra, Budva'ya varışımızın ardından minyatür şehir turu. Özellikle orta çağdan kalma ve labirent şeklinde Adriyatik Denizinin kıyısında bulunan bu şehrimizi geziyoruz. Ortodoks Kiliselerini, Tapınaklarını ve Eski Orta Çağ evlerini gezdikten sonra Kotor'a hareket ediyoruz. Kotor'a varışımızın ardından yine bir Adriyatik Denizi kıyısında bulunan bu eski şehri geziyoruz. Un Meydanı, Ortodoks Meydanı, Silah Meydanı, Utanç Duvarı, Ortodoks Kilisesi, Katolik Katedrali ve Balkanların en eski okullarından biri olan Kotor Turizm okulunu görme şansını elde edeceğiz. Tur sonrası Bosna Hersek sınırları içinde yer alan Trebinje şehrine hareket. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

6.Gün 06 Eylül Cuma

Trebinje broken heart Mostar broken heart Saraybosna

 

Otelde alacağımız kahvaltının ardından Mostar'a doğru yola çıkıyoruz. İlk durağımızda eşsiz manzarasıyla Osmanlı Mimarisi'nin en güzel örneklerini göreceğimiz Poçitel Türk Köyü'nü geziyoruz. Ardından Buna Nehri'nin kaynağının hemen yanıbaşındaki eski bir Derviş (Alperen) Tekkesi olan Blagay Tekkesi'ni ziyareti müteakip Mostar'a hareket ediyoruz. Mostar şehir turumuzda UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde olan Mostar Antik Kenti, ünlü Osmanlıyapımı Mostar Köprüsü göreceğimiz yerler arasındadır. Serbest zaman sonrası Saraybosna'ya hareket ediyoruz. Akşam yemeği sonrası konaklama otelimizde.

7.Gün 07 Eylül Cumartesi

Saraybosna kiss İstanbul

 

Otelde alacağımız kahvaltının ardından turumuza Saraybosna'nın su kaynağı Igman Dağı'nın eteklerindeki Vrelo Bosna'da gezinti ile başlıyoruz. Savaş zamanı iki buçuk yıl şehrin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı şehre giriş çıkışların yapıldığı Tünel'i ve müzesini ziyaret ettikten sonra  Aliya Izzetbegoviç'in de içinde yattığı şehitlik, Birinci Dünya Savaşı'nın çıktığı Latin (Hünkar) KöprüsüSebilKütüphaneİnat EviOsmanlı döneminden beri eğitime ara vermeden devam eden Kurşunlu MedresesiKanuni Sultan Süleyman'ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey Camisi görülecek yerler arasındadır. Başçarşı'da alışveriş için serbest zamanın ardından dönüş için Saraybosna Havalimanı'na hareket ediyoruz. Check-in işlemlerini müteakip THY'nin TK1026 seferi ile 21:10'da İstanbul'a hareket ediyoruz. Varış: 00:05.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • THY ile İstanbul / Priştine - Saraybosna / İstanbul gidiş-dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti ve vergileri,
 • 6 gece 5* otellerde konaklama,
 • Açık büfe sabah kahvaltıları otelde, set menü öğle ve akşam yemekleri otelde veya restoranda,
 • Belirtilen müze ve ören yerleri giriş ücretleri,
 • Programda adı geçen tüm transferler,
 • Ülkeler arası geçiş vergileri,
 • Türkçe rehberlik hizmeti,
 • Seyahat sigortası,
 • Tüm yurt dışı yerel vergiler ve Türkiye KDV.

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Diğer şehirlerden İstanbul'a iç hat bağlantı uçuşu ücreti,
 • Yemeklerde alınacak 2. ve ekstra içecekler,
 • 50? yurt dışı çıkış harcı,
 • Program dışı talep edilecek turlar,
 • Otel ekstraları (oda servisleri, telefon vb.), bahşiş,
 • Programda dahil olduğu açıkça belirtilmemiş her türlü hizmet.

Bir başka organizasyonda buluşmak üzere…